Rosyjscy hakerzy zakłócają sygnał GPS samolotów nad Europą

22 kwietnia 2024 15:45
W ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosła liczba ataków przeprowadzanych przez rosyjskich hakerów na europejskie lotnictwo. Problemy z GPSem zgłaszają tysiące samolotów przelatujących nad Morzem Bałtyckim, Czarnym i Śródziemnym.
Reklama
Brytyjskie media informują, że liczba podejrzeń rosyjskich ataków wzrosła z mniej niż 50 tygodniowo w zeszłym roku do ponad 350 w każdym tygodniu marca br. W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy problemy z nawigacją satelitarną w regionie Morza Bałtyckiego zgłosiło 2309 lotów Ryanair i 1368 samolotów Wizz Air.Zaatakowane zostały m.in. także 82 loty British Airways, siedem obsługiwanych przez Jet2, cztery loty EasyJet i siedem TUI. Łącznie zakłócenia mogły dotknąć nawet ponad 40 tys. lotów tylko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

O problemie informowała już w styczniu EASA, ale jeszcze wtedy nie była znana ich dokładana przyczyna. Jasne jednak było od razu, że zakłócenia nawigacji satelitarnej stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów. Sprawa ponownie wzbudziła zainteresowanie brytyjskich mediów w zeszłym miesiącu, kiedy ofiarą ataku padł samolot RAF-u, którym leciał Grant Shapps, brytyjski sekretarz obrony.


Zakłócenia dotykają samoloty przelatujące w pobliżu Obwodu Kaliningradzkiego oraz rosyjskich baz w Syrii i na Kaukazie. Zagłuszony system GPS samolotu ma problem z dokładnym zlokalizowanym maszyny w powietrzu. Utrudnia to nawigacje oraz co jest o wiele bardziej niebezpiecznie, wysyła również fałszywe sygnały o bliskości w stosunku do innych samolotów. Zdaniem The Sun zdarzały się sytuacje, kiedy systemy bezpieczeństwa maszyn zmuszały je do nagłych skrętów, a nawet do wejścia w lot nurkowy, ponieważ komputer pokładowy odbierał sygnały o fałszywym niebezpieczeństwie kolizji. W zdecydowanej większości przypadków pasażerowie nie są jednak w ogóle świadomi, że samolot ma problem z odbiorem sygnałów GPS.

- Istnieje kilka protokołów bezpieczeństwa mających na celu ochronę systemów nawigacyjnych w samolotach pasażerskich. Zagłuszanie GPS nie ma bezpośredniego wpływu na nawigację statku powietrznego i chociaż problem jest znany, to nie oznacza on jednoznacznie, że samolot został celowo zakłócony. Ściśle współpracujemy z innymi organami regulacyjnymi w dziedzinie lotnictwa, liniami lotniczymi i producentami samolotów, aby ograniczyć i złagodzić wszelkie ryzyko wynikające z zagłuszania oraz stale monitorujemy wszystkie incydenty na całym świecie
- powiedział w rozmowie The Sun Glenn Bradley z Urzędu Lotnictwa Cywilnego Wielkiej Brytanii.

Ryanair i easyJet potwierdziły medialne doniesienia o problemach, jednak jak informują, nie stanowią one zagrożenia dla bezpieczeństwa lotów, ponieważ załogi doskonale wiedzą jak w takich sytuacjach reagować.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy